Twierdza Alba Carolina – Alba Iulia

Posted by

Alba Iulia to miasto położone w Siedmiogrodzie nad rzeką Mureș i jest stolicą okręgu Alba. Rolę tutejszej starówki sprawuje Twierdza Alba Carolina i gdyby nie ona, miasto nie było by godne uwagi. Twierdza została zbudowana w XVIII wieku według francuskiego systemu fortyfikacji marszałka Vaubana. Jest jednym z większych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Jednak już wcześniej miasto było ważnym miejscem na mapie Dacji. Pod nazwą Apulon zostało wspomniane przez starożytnego greckiego geografa Ptolemeusza. W IX wieku miasto jest znane jako Bălgrad, a w 1009 roku ustanowiono tu biskupstwo katolickie Siedmiogrodu.

Dziś przekraczając mury twierdzy możemy podziwiać zabytki z całego okresu istnienia miasta. Każdy z osobna opiszę w kolejnych wpisach, a dziś pokrótce je wymienię. Najważniejszym zabytkiem jest XIII wieczna rzymskokatolicka Katedra św. Michała. W Kaplicy Królewskiej znajdziemy i polski ślad, znajdują się tu nagrobki Izabeli, córki Zygmunta Starego, oraz jej syna Jana Zygmunta Zapolyi, księcia Siedmiogrodu. Dużo młodszy, ale równie ciekawy jest XX wieczny Sobór Koronacyjny, którego wnętrza mogą naprawdę zachwycić.

Koniecznie trzeba zobaczyć XVIII wieczną bibliotekę Batthyaneum, która kryje niezwykle cenne zbiory rękopisów i starodruków pochodzących z VII-XV wieku. Pałac Książęcy pochodzi z przełomu XIV i XV w., a Pałac Apora z XVII wieku. Po środku głównego placu stoi pomnik Michała Walecznego na koniu., natomiast bramę wieńczy posąg cesarza Karola VI na koniu. Na terenie twierdzy znajdziemy jeszcze dwie cerkwie, w tym jedna jest drewniana. Niedawno otwarto też ciekawe muzeum archeologiczne. Natomiast spacer murami obronnymi dostarczy nam pięknych widoków na twierdzę i miasto.

GPS: 46.06858, 23.57022

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply