Peștera Huda lui Papara

Posted by

Jaskinia Huda lui Papara położona jest w Górach Trascău, w sąsiedztwie osady Sub Piatră. Ta ciekawa jaskinia jest trochę niebezpieczna, gdyż wypływająca z niej rzeka bardzo szybko potrafi przybrać na skutek opadów i może stać się śmiertelną pułapką. Zapuszczanie się w jej głąb, to raczej wycieczka dla doświadczonych speleologów. My możemy popatrzeć jedynie na jej ogromny portal.

Do niedawna jaskinia była częściowo udostępniona dla zwykłych turystów, a dojście do niej ułatwiały to drewniane pomosty, którymi można było dostać się do jej otworu. Jednak z czasem zostały one zniszczone przez wypływającą z jaskini rzekę. Jeszcze w 2012 roku jakoś się trzymały, ale już rok później dojście do portalu było niemożliwe. Być może zostały odbudowane, byłem tu ostatni raz w 2016 roku i pomostów nie było.

Obecnie wejście do jaskini ogranicza też krata a jej wnętrze objęto ochroną rezerwatową. Ponoć istnieje możliwość zobaczenia jej wnętrza ale tylko dla grup zorganizowanych z przewodnikiem. Mimo to warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć jaskinie choćby z daleka. W jej sąsiedztwie możemy też zobaczyć dosyć ciekawy klasztor – Mănăstirea Sub Piatră.

GPS: 46.38141, 23.46113

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply