Mănăstirea Humor

Posted by

Kolejnym monastyrem, który koniecznie trzeba zobaczyć na rumuńskiej Bukowinie jest Humor. Leży on w wiosce Mănăstirea Humor, na północ od miasta Gura Humorului, w dolinie rzeki Humor. Można pomyśleć, że wszyscy w tej wiosce powinni mieć dobry humor, ale nazwa nie wywodzi się od naszego słowa, lecz węgierskiego oznaczającego co oznacza szybką wodę. Tutejsza cerkiew jak większość tego typu zabytków na Bukowinie wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Obecny klasztor powstał w 1530 roku, w miejscu jeszcze starszego z przełomu XIV i XV wieku. Tutejsze zewnętrzne freski ściągają tu rzesze turystów i pielgrzymów, zwiedzanie jest odpłatne, a opłata za robienie zdjęć nie uprawnia do fotografowania wnętrza. W alei prowadzącej do klasztoru funkcjonuje bazar z rękodziełem ludowym, bez problemu zakupimy tu bukowińskie pamiątki takie jak tutejsze tradycyjne pisanki i typowe dla regionu ikony na szkle. Warto stąd pojechać jeszcze kilkanaście kilometrów w górę rzeki i odwiedzić dwie polskie wioski – Plesze i Pojane Mikuli.

GPS: 47.59373, 25.85413

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply