Munţii Godeanu

Posted by

Góry Godeanu położone są w Karpatach Południowych. Masyw ciągnie się z północnego-wschodu na południowy-zachód. Najwyższym szczytem masywu jest Vf. Gugu, który osiąga 2291 m n.p.m. Granica gór Godeanu na północy i wschodzie przebiegają doliną Lapuşnicu Mare i dalej przez przełęcz Curmătura Soarbele. Na tym odcinku Góry Godeanu graniczą z Górami Retezat, a przełęcz odgradza również dwie ciekawe doliny rzek Jiu i Cernei. Południowo-wschodnia granica z pasmem Vâlcan oraz Mehedinţi, wytycza rzeka Cerna, zaś południowo-zachodni skaj pasma biegnie od doliny rzeki Cerny, potokiem Olanul i dalej przez przełęcz Curmătura Olănelor do doliny potoku Hideg, oddzielając masyw od Gór Cernei. Natomiast północno-zachodnią stanowią doliny rzek Hideg i Şes, oddzielając masyw od Gór Ţarcu.

Grzbiet pasma Godeanu charakteryzuje dość łagodna rzeźba, a partie szczytowe pokrywają połoniny. Wędrówka głównym grzbietem jest łatwa i przyjemna , jednak duże odległości i brak schronisk, wymuszają zabranie ze sobą namiotu oraz większej ilości prowiantu. Wczesną wiosną i jesienią można też próbować szukać noclegu w opuszczonych przez pasterzy szałasach. Pomimo niewątpliwych walorów krajobrazowych i przyrodniczych, masyw Godeanu jest raczej rzadko odwiedzany przez turystów, głównie z uwagi na słaby rozwój infrastruktury turystycznej.

Na budowę geologiczną masywu składają się głównie skały metamorficzne oraz różnego rodzaju skały osadowe, a wśród nich przeważają wapienie, dolomity i piaskowce. Spotkamy się tu również bogactwem fauny i flory. Z ciekawszych przedstawicieli świata flory występuje m.in.: morwa, kasztan jadalny, klon tatarski, a także dąb burgundzki i omszony, natomiast powyżej górnej granicy lasu występuje kosodrzewina. Najwyższe piętro zajmują rozległe murawy wysokogórskie, dlatego też latem na rozległych połoninach królują pasterze. Świat zwierząt reprezentowany jest między innymi przez duże drapieżniki, takie jak niedźwiedzie, wilki oraz rysie. Południowo-wschodnia połowa masywu objęta została ochroną w ramach Parku Narodowego: Parcul Naţional Domogled Valea Cernei.

GPS: 45.22821, 22.62827

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply