Salina Cacica

Posted by

Zabytkowa kopalnia soli na Bukowinie znajduje się w niewielkiej miejscowości Kaczyka. Pierwsze pokłady soli odkryto tu już w 1785 roku. Dosyć szybko, bo już trzy lata później rozpoczęto jej wydobycie. To właśnie z powodu soli powstały w okolicy wioski zamieszkiwane przez Polaków. Stało się to za sprawą Józefa II Habsburga, który sprowadził tu rodziny górnicze z okolic Wieliczki, Bochni i Kołomyi. Ich doświadczenie miało pomóc w rozwoju kopalni, zostali oni na tych terenach, dziś już jako potomkowie dawnych górników.

Co ciekawe kopalnia działa do dnia dzisiejszego, i w wielu rumuńskich sklepach na półkach leży sól z Kaczyki. Do zwiedzania udostępniona jest tylko część kopalni i choć nie jest ona tak spektakularna jak ta w Turdzie, to warto ją odowiedzić będąc w okolicy, chociaż by ze względu na polskie akcenty. Latem przy kopalni funkcjonuje spory basen solankowy, w którym poczujemy się jak w Morzu Martwym.

GPS: 47.63511, 25.89798

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply