Rozavlea to wieś położona w dolinie Izy, czyli na jednym z najbardziej popularnych szlaków architektury drewnianej w regionie Maramuresz. Najcenniejszym zabytkiem jest tu cerkiew pw. Świętych Archaniołów. Świątynia wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, więc warto ją zobaczyć. Rozavlea, jest dosyć dużą wsią gdyż liczy około 6 tysięcy mieszkańców. Położona jest u ujścia potoku Botiza do rzeki Izy, która w tym miejscu wyznacza granicę pomiędzy Górami Ţibleş a Marmaroskimi.
Pierwsze zapiski o miejscowości pochodzą już z 1374 roku. Naszą greckokatolicką cerkiew wybudowano w roku 1720. Stanęła ona w miejscu wcześniejszej świątyni, zniszczonej przez Tatarów. Budowla zlokalizowana jest w centralnej części wsi i jest dobrze widoczna z drogi. Wchodzimy do niej przez drewnianą, misternie rzeźbioną marmaroską bramę, przy której znajduje się źródło z wodą, chętnie wykorzystywaną przez miejscową ludność.
Cerkiew, pokryta dwukalenicowym, gontowym dachem, zbudowana jest w technice zrębowej z jodłowego drewna. Tuż obok znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica, a wokół stary cmentarz. W sezonie turystycznym przy cerkwi dyżury pełnią mieszkańcy, którzy za symboliczną opłatą udostępniają jej wnętrze. Kryje ono piękny ikonostas z 1810 r., oraz polichromie datowane na lata 1823-25. Namalował ją na płótnach przyklejonych do ścian Ion Plohod z Dragomireşti, którego dziełem są również malunki w Barsanie.
GPS: 47.73493, 24.22619
Zobacz na pełnej mapie Cerkiew pw. Świętych Archaniołów w Rozavlea
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.