Măldărești

Posted by

W Oltenii, u podnóża Gór Căpăţânii w miejscowości Măldărești, oddalonej kilka kilometrów od miasteczka Horezu znajduje się ciekawy kompleks muzealny. W jego skład wchodzą dwie zabytkowe cule i letniskowy dom I. G. Duca, dawnego premiera Rumunii. Słowo „cula” wywodzi się z języka tureckiego i oznacza wieżę. Budowle określane tą nazwą w tym regionie, to dawne kasztele wiejskie, które miały służyć ich mieszkańcom jako domy obronne. Takie budynki charakterystyczne są dla półwyspu Bałkańskiego – Serbii, Albanii i Bułgarii. W Rumunii można je spotkać tylko w Oltenii.

Wspomniany kompleks, znajduje się we wschodniej części wsi i przecina go droga. Po prawej stronie znajdziemy najstarszą tutejszą cule – Greceanu Manor. Budowlę datuje się na 1790 rok, a odrestaurowana została w 1934 roku. Charakteryzuje się ona piętrowym gankiem, którego górna galeryjka ozdobiona jest oleńskimi łukami. Całość przykryta jest czterospadowym, strzelistym dachem pokrytym gontem. Cula ta uważana jest za najładniejszy i najcenniejszy tego typu zabytek w Rumunii.

Po lewej stronie, tuż za ogrodzeniem, znajdziemy drugą cule, nazywaną Maldarescu. Jest ona młodsza od poprzedniej i pochodzi z 1812 roku. Nazwa wywodzi się od jej budowniczego, Gheorgha Maldarescu. W latach 1907 – 1933 w budynku mieszkał premier Rumunii I. G. Duca, który tuż obok warownego domostwa wybudował dom letniskowy. We wnętrzach budowli obronnej urządzono obecnie muzeum przedstawiające wyposażenie tego typu budowli, a w budynku domu letniskowego muzeum poświęcone premierowi.

Oprócz wspomnianych obiektów warto zwrócić też uwagę na pięknie ozdobioną freskami studnię, która znajduje się tuż przy drodze przed kompleksem muzealnym. W Măldărești warto odwiedzić również tutejszą dwuwieżową cerkiew pochodzącą z XVII wieku.

GPS: 45.11938, 24.00276

Zobacz na pełnej mapie Măldărești

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply