Peştera Gheţarul Focul Viu

Posted by

Kolejną atrakcją płaskowyżu Padiş w górach Bihor jest Peştera Gheţarul Focul Viu, czyli Jaskinia Lodowa Żywego Ognia. Jaskinia położona jest na wysokości 1165 m n.p.m. i prowadzi do niej kilka znakowanych szlaków turystycznych. Najprościej i najszybciej dojdziemy do niej z Polany Glăvoi, gdzie możemy zostawić samochód. Poprowadzi nas tam znakowany szlak oznaczony żółtą kropka. Po raz pierwszy jaskinia została opisana w 1903 roku przez Gyula Czárána.

Wnętrze jaskini nie jest udostępnione turystycznie i możemy tylko dojść do jej otworu, z którego możemy podziwiać wielki lodowy blok o objętości 25.000 m 3. Najefektowniej wygląda on w południe, kiedy przez otwór w sklepieniu jaskini wpadają promienie słoneczne efektownie go oświetlając. Zbutwiałe kawałki drzew uwięzione w lodzie zabarwiają go na czerwonawy kolor i gdy zostaną oświetlone słońcem mogą sprawiać wrażenie jakby płonęły.

Jaskinia nie jest duża w porównaniu do innych w rejonie Padiş, ma tylko 165 metrów długości i podzielona jest na dwie sale Wielką – Mare i Małą – Mică, która kończy się niedostępnym kominem. Mimo to jest to trzecia co do wielkości jaskinia lodowa w Apuseni, zaraz po Scărişoara i Avenul Borţig, ta ostatnia jednak dostępna jest tylko przy użyciu lin.

GPS: 46.57515, 22.67997

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply