Monastyr Corbii de Piatra położony jest w wiosce Corbii, w dolinie Râul Doamnei oddzielającej Góry Fogaraskie od Gór Iezer. Trafimy tutaj z drogi 73C łączącej Curtea de Argeș i Câmpulung, skręcając w Dmonești na północ. Próżno szukać tego miejsca w polskich przewodnikach, a jednak warto tu zajechać za sprawą wykutego w skale monastyru. Monastyr Corbii de Piatra (dosł. kamienne kruki) leży we wschodniej części wioski, tuż za rzeką.
Na przestrzeni lat świątynia występowała czasem i pod inną nazwą jako monastyr z Meris. Pierwsze udokumentowane wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1512 r., a monastyr był wtedy pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej i pod tymże wezwaniem pojawia się w dokumentach do XIX wieku. Mniszka Magdalina, fundatorka, która przywróciła świątyni z Corbii de Piatra rolę klasztoru, była ciotką wojewody Neagoe Basaraba.
Krążące stwierdzenie, według którego jeden z dwóch ołtarzy (a dokładnie lewy), miał by być katolicki jest nieprawdziwe. Absolutnie wszystkie cechy kościoła takie jak: architektura, malowidła oraz ustawienie dwóch świętych ołtarzy są zgodne z modelem bizantyńskim. Wewnątrz wykutych w skale pomieszczeń uwagę zwracają stare i piękne malowidła ścienne, które na skutek panujących tu trudnych warunków zaczęły niszczeć. Po ekspertyzie konserwatorskiej, w niczym niezabezpieczone otwory okienne wbudowano okna. Wykonano też prace, które poprawiły izolację termiczną. W wyniku tych prac, począwszy od zimy w 2003 r. temperatura w kościele już nie spadła poniżej +5 C. Przyniosło to pozytywny efekt malowidłom, które odzyskały dawny wygląd, a niektóre ich fragmenty, które wcześniej były niemożliwe do odczytania, teraz są widoczne.
Kościół skalny można zwiedzać codziennie. W przypadku, kiedy jest zamknięty, przy wejściu znajdują się numery telefonów, pod którymi można poprosić o otwarcie świątyni. W ciągu całego roku, w każda niedzielę lub w święta jest tu nadal odprawiana Msza Święta. Całość przyozdabia jeszcze mała drewniana kaplica usytuowana przy drodze i schodkach prowadzących do skalnych ołtarzy. Specjalnie przygotowaną ścieżką można też wejść na szczyt wzgórza w którym wykuto monastyr. Z góry roztacza się piękna panorama na dolinę i wioskę Corbii oraz otaczające ja wzgórza.
GPS: 45.2753, 24.81116
Zobacz na pełnej mapie Monastyr Corbii de Piatra
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.