Osobliwością Doliny Cerny i Gór Cernei są naturalne gorące źródła. Oprócz nich znajdziemy tu wiele innych ciekawych miejsc i zjawisk, jak choćby jaskinie termalne, które są unikalne na skalę światową i podobne do nich występują tylko w klimacie tropikalnym. Jedną z nich jest łatwo dostępna dla przeciętnego turysty jest Peștera cu Aburi, zwana Grotą Parową. Inne są chronione i nie udostępniane dla ruchu turystycznego. Do jaskini dojdziemy znakowanym szlakiem niebieskich trójkątów z miejscowości Băile Herculane. Szlak rozpoczyna się przy hotelu Roman, zlokalizowanego w północnej części miasteczka.
Wędrując do naszego celu po drodze miniemy Jaskinię Hoţolor, która jest już na naszej mapie, a potem bardzo krętą ścieżką wyjdziemy na punkt widokowy na zboczach szcytu Vf. Ciorici. Ze skalnej półki jest ładna panorama na Dolinę Cerny i otaczające ją Góry Mehedinţi i Cernei, oraz na Băile Herculane. Od tego miejsca w dół na północ prowadzi ścieżka do jaskini Cu Aburi. Jeszcze do niedawna trasa ta nie była oznakowana, obecnie oznaczona jest żółtą kropką. Poniżej Groty Parowej znajduje się podobna, lecz niedostępna dla turystów Jaskinia lui Adam.
Pesţera cu Aburi położona jest na wysokości 375 m n.p.m., jej korytarze nie są imponujące, gdyż mają długość tylko 14 metrów. Najciekawsza jest tu jednak gardziel przy wejściu, wydobywa się z niej gorąca para i towarzyszy temu syk. Otwór „diabelskiego czajnika”, bo tak jest nazywany, obrośnięty jest ciekawym mchem w kolorze niebieskim. Jest to jedyne tego typu stanowisko tego porostu o nazwie Philonotis schilephackei. Rozrostowi tej rośliny sprzyjają siarczanowe opary wydobywające się z gardzieli. Para wydobywająca się z otworu ma temperaturę od 52 do 56 stopni C. Jako ciekawostkę trzeba dodać, że jeszcze na początku XX wieku, kiedy zjawisko to było bardziej intensywne mieszkańcy Băile Herculane w grocie urządzili naturalną saunę. Natomiast 2500 lat temu, jak głoszą legendy, miejsce to było pogańskim ołtarzem.
GPS: 44.89819, 22.42775
Zobacz na pełnej mapie Peștera cu Aburi
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.