Zamek Șoimoș

Posted by

Zamek Șoimoș znajdziemy nad brzegiem rzeki Mureș, w pobliżu jedenastotysięcznego miasteczka Lipova. Miejsce to w średniowieczu było na skrzyżowaniem ważnych szlaków handlowych prowadzących do Transylwanii , Banatu i Tara Românească. Dosyć szybko więc miasteczko zyskało na znaczeniu i się rozwinęło, przez co stało się celem ataków różnych rabusiów.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa miasta jak i szlaku handlowego wzniesiono zamek, który miał też chronić okolicę przed Tatarami i Turkami. Strome zbocza dobrze fortyfikowały budowlę i czyniło ją trudną do zdobycia. Nawet teraz jeżeli chcemy zwiedzić pozostałości twierdzy, trzeba się trochę zmęczyć.

To co dziś tu zostało to już tylko dobrze zachowane ruiny, w które zamek popadł, gdy stracił na znaczeniu i został opuszczony. Ze wzgórza zamkowego rozpościera się piękna panorama zalesionych szczytów gór Zarand i wijącej się u ich stóp rzeki Maruszy.

GPS: 46.10855, 21.72329

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply