Peştera Polovragi

Posted by

Jaskinia Polovragi położona jest w Górach Căpăţânii. Położona jest na wschodnim zboczu wąwozu Olteţului, jest jedną z najdłuższych rumuńskich jaskiń. Łączna długość korytarzy wynosi tu 10 350 m. Jako atrakcja turystyczna jaskinia jest łatwo dostępna i pod samą grotę można podjechać samochodem. Dojazd od wioski Polovragi i należy się kierować w kierunku Monastyru Polovragi, tuż przed bramą świątyni skręcamy w prawo by po chwili wjechać drogą gruntową do wąwozu. Zwiedzanie jaskini jest odpłatne, 400 metrowa udostępniona trasa jest oświetlona, pokonujemy ją z przewodnikiem, który opowiada historię tego miejsca i pokazuje najciekawsze dostępne miejsca. Niestety miejsca te są dosyć zniszczone, gdyż jaskinia była już znana i odwiedzana od średniowiecza. Był czas gdy skalne korytarze były wykorzystywane przez monastyr jako pustelnie.

Zwiedzając jaskinię, tuż na początku, po prawej stronie mamy mały korytarz zwany Nietoperzowym Korytarzem (Culoarul Liliecilor). Dalej, po przejściu dosyć długiego korytarza po prawej stronie mijamy Salę Jeziorną (Sala Lacului) ze źródłem krasowym. A tuż za nią, na ścianie możemy ujrzeć wizerunek śmierci, wykony przez miejscowego mnicha. Udostępniona trasa wiedzie nas dalej do Korytarza Słupów (Culoarul Stâlpului), nazwa pochodzi od występujących tutaj stalaktytów i stalagmitów. Tutaj kończy się nasza wycieczka przez jaskinię, dalsze korytarze są trudno dostępne i nie oświetlone. Zwiedzanie jaskini jest dosyć ciekawe, gdyż nie panuje tutaj taki rygor można sobie wszędzie zajrzeć i nie koniecznie trzymać się przewodnika. Zresztą po dojściu do końca trasy można z powrotem wrócić już na własną rękę i dokładnie obejrzeć to co nam wcześniej pokazano. To duża zaleta, gdy chcemy tu porobić trochę zdjęć i mieć kadry bez przypadkowych wycieczkowiczów.

GPS: 45.20022, 23.78346

Zobacz na pełnej mapie Peştera Polovragi

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply