Muntii Gurghiu

Posted by

Góry Gurghiu, to dosyć rozległy masyw górski pochodzenia wulkanicznego. Należy on do Karpat Wschodnich i położony jest w północno zachodniej części Rumunii. Granicę tych gór na północnym – zachodzie, północy oraz wschodzie z górami Kelimeńskimi oraz Giurgeu wytycza dolina rzeki Mureș. Od gór Harghita na południu i południowym – wschodzie oddzielone są drogą biegnącą na trasie Gheorgheni – przełęcz Liban – dolina Târnava Mare. W kierunku zachodnim góry Gurghiu łagodnie opadają w pasmo pogórzy.

Najwyższymi szczytami są tu Saca (1777 m n.p.m.), Amza (1695 m n.p.m.), Tatarca (1690 m n.p.m.) oraz Bătrăna (1634 m n.p.m.). Mogło wy się wydawać, że tak wysokie góry, powinny być bardzo widokowe, jednak w rzeczywistości większość pasma pokrywają lasy. Są głównie mieszane i iglaste z nielicznymi polanami. Tylko w najwyższych partiach występują skromne połoniny. Infrastrukturę turystyczną znajdziemy głównie na przełęczy Bucin (1287 m n.p.m.) przy trasie Sovata – Gheorgheni. Pozostałe obszary są mało popularne i rzadko odwiedzane przez turystów.

GPS: 46.818327, 25.132019

Zobacz na pełnej mapie Muntii Gurghiu

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply