Jezioro Izvorul Muntelui

Posted by

Jezioro Izvorul Muntelui zwane również jeziorem Bicaz, powstało w latach pięćdziesiątych. Nastąpiło to po spiętrzeniu rzeki Bystrzycy. Zbiornik jest jednym z większych jezior zaporowych w Karpatach na terenie Rumunii. Jego powierzchnia wynosi około 3000 ha i stanowi naturalną granicę pomiędzy górami Ceahlau i Stânişoarei. Jezioro malowniczo kmponuje się z oklicznymi górami i możemy je objechać na dwa sposoby. Wokół niego prowadzą dwie drogi, od wschodu drogą DN15, zaś od zachodu lokalną drogą u stóp pasma Ceahlau.

Pierwsza trasa jest bardziej widokowa i wije się na odcinku około 40 km wzdłuż brzegów jeziora odsłaniając piękne widoki na potężny masyw Ceahlau. Drogowcy budując tą drogę zadbali o walory widokowe tego odcinka i w wielu miejscach powstały małe parkingi. Niestety jezioro ze względu na strome brzegi jest trudno dostępne i rzadko gdzie można zjechać nad jego brzeg. Trasa obiegająca jezioro od zachodu jest mniej widokowa, lecz równie ciekawa, niestety stan nawierzchni tej trasy nie jest w najlepszej kondycji. Na tym odcinku rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych na bardzo ciekawy i widokowy masyw Ceahlau.

W części południowej zbiornik zamyka potężna betonowa zapora o wysokości 120 metrów i 400 metrów długości. Rozwiązania konstrukcyjne hydroelektrowni sprawiają, że po drugiej stronie tamy mamy suche koryto, zaś woda ze zbiornika odprowadzana jest wykutymi w skale sztolniami kilka kilometrów poniżej zbiornika. Jedynie podczas wysokich stanów wody, gdy w górach często pada, woda z jeziora zrzucana jest górnymi otworami przelewowymi w tamie tworząc niesamowitą kaskadę. Przy zaporze od strony wschodniej znajdziemy małą przystań i kompleks turystyczny Lebada Pescarus. Samą zaporę można zwiedzać, zostawiając wcześniej samochód na niewielkim parkingu. Jak na każdej zaporze istnieje i tutaj teoretycznie zakaz fotografowanie, lecz nie jest on egzekwowany.

GPS: 46.93877, 26.10239

Zobacz na pełnej mapie Jezioro Izvorul Muntelui

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply