Jezioro Vidraru jest jednym z najpiękniej położonych zbiorników zaporowych w Rumunii. Znajdziecie je w Górach Fogaraskich przy słynnej drodze Transfăgărășan. Jezioro zbiera wody dwóch głównych rzek – Capra i Buda oraz licznych dopływów. Kubatura zbiornika to aż 465 milionów metrów sześciennych wody. Lustro wody znajduje się średnio na wysokości 830 m. n.p.m. i ma powierzchnię 893 hektarów. W najdłuższym miejscu jezioro ma 10,3 km, w najszerszym 2,2 km a jego maksymalna głębokość wynosi 155 m. Jezioro jest łatwo dostępne, gdyż jego wschodnim brzegiem poprowadzono słynną trasę Transfogaraską, która wije się nieskończenie dużą ilością zakrętów wokoło licznych zatoczek jeziora. Istnieje również możliwość objechania zbiornika od zachodu, droga chociaż nie utwardzona wydaje się być ciekawsza i bardziej widokowa.
Największe wrażenie robi jednak potężna betonowa zapora. Jej budowę rozpoczęto w 1960 roku a zakończono w 1965 r. W chwili jej ukończenia budowla pod względem wielkości zajmowała 5 miejsce w Europie i 9 na świecie, obecnie 8 i 20-ste. Trudne warunki na terenie budowy i niedostępny teren sprawiły, że budowla pochłonęła wiele ofiar, według niektórych źródeł było to nawet 40 osób. W pobliskich skałach wykuto 42 km podziemnych korytarzy, które doprowadzają wodę do położonej pod ziemią hydroelektrowni o mocy 220 MW. Urobek wydobyty przy tych pracach miał objętość 1 768 000 metrów sześciennych skruszonych skał.
Zakrzywiona zapora osiąga wysokość 166,6 metrów, zaś długość korony, po której poprowadzono drogę DN7C wynosi 307 metrów. Dla osób, którym już sam widok w dół dostarczył sporo adrenaliny, po wschodniej stronie udostępniono platformę widokową. Nad tym wszystkim, na górze Pleasa czuwa pomnik Prometeusza z piorunem w ręku – symbolem energii. Jest to instalacja wykonana przez rzeźbiarza Constantina Popovici. Jeszcze kilka lat temu na zaporze była zainstalowana platforma do skoków na linie, czemu ją zdemontowano, nie wiemy. W pobliżu zapory znajdują się ruiny zamku Poienari – siedziby słynnego Vlada Tepesa.
GPS: 45.36657, 24.63078
Zobacz na pełnej mapie Lacul Vidraru
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.