Munţii Călimani – kopalnia siarki

Posted by

Połowę wygryzionej góry w sercu Gór Kelimeńskich trudno może nazwać atrakcją, ale pomimo negatywnych odczuć trzeba przyznać, że miejsce to wygląda kosmicznie. Munţii Călimani są masywem pochodzenia wulkanicznego i kryją wiele bogactw mineralnych, jednym z nich jest właśnie siarka. Kopalnia powstała w pobliżu najwyższego szczytu masywu, Pietrosula Kelimeńskiego (Pietrosu Călimanului) 2104 m n.p.m.

Geologowie uważają, że miejsce to było kiedyś wielkim kraterem wulkanu. Na teren kopalni oczywiście nie wejdziemy, ale z góry widać wyjedzony przez wielkie koparki stożek wzgórza z wyżłobionymi półkami do wywozu urobku. Był krótki okres kiedy kopalnia była opuszczona, miało to miejsce po upadku ustroju socjalistycznego, jednak złoże zostało szybko sprzedane prywatnej spółce.

Wydobycie na pewno nie wpływa dobrze na okoliczne środowisko, widać to chociażby po kolorze wody potoków spływających z okolic kopalni, która ma pomarańczową barwę. Na szczęście duża część Munţii Călimani została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego i chyba nie grozi mu dalsza degradacja.

Na kopalnię najciekawszy widok mamy z okolic stacji meteo na szczycie Retitis. Oczywiście wytyczono to sieć szlaków turystycznych, jednak odległości do pokonania od najbliższych miejscowości są tu dosyć duże. Mając auto 4X4 możemy znacznie ułatwić sobie dotarcie w ten rejon.

GPS: 47.11324, 25.23387

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply