Cascada Tamina – Canionul Șapte Scări

Posted by

Cascada Tamina lub Canionul Șapte Scări, pod takimi nazwami znajdziecie bardzo ciekawe miejsce w górach Piatra Mare. Dolina Pietrei Mici, w której zlokalizowana jest wspomniana atrakcja znajduje się na wysokości 1100 m. n.p.m., a z racji licznie występujących tu niedźwiedzi nazywana jest również “ursarie”.

Do wąskiego kanionu schodzimy po metalowych drabinach, które zainstalowano tuż nad wodospadem. Wodospad Tamina ma siedem progów z czego największy ma 10 m wysokości. Gdy zejdziemy już na samo dno, pozostaje nam do pokonania kilkanaście metrów wąskiego korytarza, który wyprowadzi nas na małe wypłaszczenie u podnóża potężnej skały Piatra Crăpată. Na jej pionowych ścianach wytyczono trasy wspinaczkowe, zaś obchodząc skałę na około możemy dojść do punktu wyjścia.

Pierwsze ułatwienia asekuracyjne były tu wykonane z drewna i ze stali pomalowanej na czerwono, teraz wszystko wymieniono i wykonano ze stali ocynkowanej. Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądały tu drabinki przed rewitalizacją miejsca.

Dotarcie do wodospadu nie nastręcza większych trudności i zajmuje około godziny. Wędrówkę rozpoczynamy przy głównej drodze DN 1 Braszów – Ploiesti w pobliżu miasteczka Predeal. Tuż za miejscowością, gdy zjedziemy z serpentyn jadąc w kierunku Braszowa po prawej stronie musimy wypatrywać drogowskazu do Cascady, oraz szlabanu zamykającego leśną drogę.

To właśnie tutaj rozpoczyna się szlak oznaczony pionowymi, niebieskimi paskami, prowadzący do wodospadu, a dalej na masyw Piatra Mare. Podchodzić możemy na dwa sposoby: szlakiem, który prowadzi ostrzej w górę, ale krócej, lub drogą leśną, która wyprowadzi nas do góry łagodniejszymi serpentynami, ale nadrobimy wtedy około 1,5 km.

GPS: 45.565942, 25.644709

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply