Wioska Rogoz położona jest w dolinie rzeki Lăpuș, w pobliżu miasta Târgu Lăpuș. Od historycznego Maramureș oddzielona jest masywem Lăpușului. Miejscowość jest dosyć znana i popularna, gdyż posiada piękną drewnianą cerkiew Świętych Archaniołów. Wybudowaną w stylu marmaroskim, jest to ósma tego typu budowla wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Cerkiew datowana jest na 1663 rok, jednak do Rogoz przeniesiona została dopiero w 1883 roku. Postawiono ją na miejscu starej świątyni pw. św. Parascewy z 1701 roku. Strzelista wieża cerkiewna ozdobiona jest czterema mniejszymi wieżyczkami, charakterystycznymi dla regionu Lăpușului. Pod obszernym gontowym dachem świątyni, który pokrywa cały kościół wraz z prezbiterium znajdziemy rzeźby przedstawiające końskie łby, mają one odstraszać złe moce i są pozostałością pogańskich wierzeń. Całość opasana jest misternie rzeźbionymi linami.
Prezbiterium jest znacznie węższe od głównego korpusu świątyni i jest wielokątne. Wejście znajduje się na południowej części świątyni. Nawę od babińca oddzielają malutkie niskie drzwi w kształcie ust. Wymuszały one ukłon od wszystkich wchodzących do świątyni. Wewnątrz w niezłym stanie zachowały się malunki z 1785 roku. Jest to dzieło dwóch lokalnych malarzy Radu Munteanu i Man Nicolae. Chór natomiast zdobi polichromia z 1834 r. Cerkiew otoczona jest cmentarzem, na którego końcu znajduje się jeszcze jedna, ale już współczesna drewniana świątynia, widoczna na jednym ze zdjęć. Obok wejścia do starej części cmentarza, w starej chacie urządzono izbę pamięci.
GPS: 47.46897, 23.92811
Zobacz na pełnej mapie Cerkiew w Rogoz
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.