Monastyr Dragomirna

Posted by

Na rumuńskiej Bukowinie oprócz tzw “malowanych monastyrów” jest też całkiem sporo zwykłych klasztorów, które też warto odwiedzić. Jednym z takich obiektów jest Monastyr Dragomirna we wsi Dragomirna. Jest to monastyr obronny ufundowany przez metropolitę mołdawskiego Anastasie Crimca w 1602 roku.

Początek założeniu dała niewielka cerkiew, która z czasem przekształciła się w ogromny klasztor. Siostry zakonne bronił tu wysoki miejscami na 10 metrów mur, nie przeszkodził on jednak w 1653 roku Kozakom w zdobyciu monastyru. Odbiły go dopiero wojska Jana III Sobieskiego. Po jakimś czasie został ponownie napadnięty, tym razem przez Tatarów, którzy go okradli i zniszczyli.

Jednak klasztor nadal trwał i w drugiej połowie XX wieku został gruntownie odrestaurowany. Dziś udostępniony jest dla wiernych i turystów. Jego najcenniejszą budowlą jest Cerkiew Zesłania Ducha Świętego z 1609 roku. Z zewnątrz nie jest może zbyt imponująca, za to bogato zdobione i malowane wnętrze robi wrażenie. Warto też dodać, że na terenie monastyru działa też niewielkie muzeum, pokazujące dzieła artystów z miejscowej szkoły kaligrafów i miniaturzystów.

GPS: 47.75808, 26.22999

Zobacz na pełnej mapie Monastyr Dragomirna

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply