Baia ruiny Katedry Katolickiej

Posted by

Nie każdy może wie, ale Baia była pierwszą stolicą Mołdawii. W roku 1359r. od Targul Moldovei (dosł. miasto nad Mołdawą) wzięło nazwę całe państwo, które wyzwoliło się spod zależności węgierskiej i stało się samodzielnym państwem feudalnym. Miejscowość Baia była ważnym średniowiecznym miastem zamieszkanym przez kupców i rzemieślników różnego pochodzenia (Rumunów, Sasów, Węgrów, Ormian, Polaków). Szybki rozwój miejscowości zapewniał przebiegający tędy ważny szlak handlowy.

Tutejszy kościół rzymskokatolicki pw. „Św. Marii Dziewicy” został zbudowany na początku XVw. Nastąpiło to z polecenia hospodara Aleksandra Dobrego, którego pierwszą żoną była Małgorzata, Polka, która wyznawała religię rzymskokatolicką. Budowa świątyni miała być gestem dyplomatycznym wobec, jak to wyraził się pewien architekt rumuński: silnych i agresywnych polskich sąsiadów. Świątynia stała się największym kościołem rzymskokatolickim w ówczesnej Mołdawii, i jednocześnie katedrą.

Świątynia była zbudowana z kamieni wygładzonych oraz kamieni nieociosanych, wyglądem przypominała budowle gotyckie z Transylwanii. Katedra była typu halowego, zakończona ku wschodowi wieloboczną apsydą. W części zachodniej, w stronę wejścia, była przewidziana dzwonnica. Nawa o rozmiarach 8,60m x 26,30m, nakryta była prawdopodobnie sklepieniem ostrołukowym i rozszerzała się dzięki dwóm wypukłym pomieszczeniom przypominając kształt transeptu (nawy poprzecznej).

Społeczność rzymskokatolickia z Baia szybko się kurczyła, w 1745r., żyło tu już tylko 12 rodzin, które nie były w stanie utrzymać katedry, dlatego ta zaczęła ulegać dalszej degradacji. Zaraz po drugiej wojnie światowej budowla została zdewastowana i ruiny stały się miejscem pozyskiwania materiałów budowlanych dla okolicznych mieszkańców. Dziś ruiny są już chronione jako zabytek i są dodatkową atrakcją turystyczną miejscowości.

GPS: 47.422, 26.21357

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply