Muzeum Avram Iancu

Posted by

Avram Iancu stał na czele rumuńskiego ruchu narodowego w Siedmiogrodzie w okresie Wiosny Ludów. Urodził się w niewielkiej wiosce Vidra de Sus, w dolinie rzeki Arieșul Mic w Górach Bihor. Na jego cześć wieś przemianowano i obecnie nosi nazwę Avram Iancu od imienia i nazwiska przywódcy. W miejscu gdzie się urodził urządzono niewielkie muzeum – skansen, gdzie oprócz oprócz materiałów biograficznych poświęconym bohaterowi zgromadzono sporą kolekcję różnych pamiątek i przedmiotów codziennego użytku z okolicznych wsi. Za wstęp do muzeum pobierana jest symboliczna opłata.

Warto też wspomnieć, że Avram Iancu słynęła też z Targów Dziewcząt (Târgul de Fete), które odbywały się na wzgórzu Găina. W miejscu tym rodziny prezentowały walory swoich córek, licząc że zainteresuje się nimi majętny chłopak. Obecnie jest to bardziej jarmark i festiwal folklorystyczny, który odbywa się zawsze w lipcu, w niedzielę najbliższą dacie 20 lipca.

GPS: 46.35864, 22.85885

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply