Zamek myśliwski Poiana Florilor

Posted by

W Rumunii, w Górach Şes, głęboko w lesie na górskim wzniesieniu rodzina Zichy wzniosła zamek myśliwski. Powstał on w latach 1891–1893. Zamek ten jest mało znany i pomijany w przewodnikach a warty jest zobaczenia. Zamek położony jest około 18 km od miasteczka Aleşd. Początkowo jedziemy asfaltową drogą 1H ale na przełęczy musimy już odbić kilku kilometrową drogę leśną.

Zamek obecnie pełni funkcję klasztoru i domu gościnnego, gdyż można tu wynająć pokój. W 1928 r. zamek został sprzedany firmie La Roche & Darvas, specjalizującej się w obróbce drewna. Po II wojnie światowej został oczywiście znacjonalizowany i zaniedbany. W roku 1998 firma La Roche & Darvas odzyskała posiadłość i przekazała ją kościołowi prawosławnemu. Zrujnowany obiekt przeszedł remont, wyposażono go w elektryczność, a że nie był to obiekt przystosowany do celów religijnych zaistniała potrzeba, by powstał tu też kościół.

By nie budować świątyni od podstaw, przeniesiono ją z Lugasu de Jos. Jest to XVIII wieczna drewniana cerkiewka o konstrukcji zrębowej, kryta kontem. Przenoszenie kościoła w tak trudnym terenie trwało rok. Obecnie cały teren i obiekty należą do klasztoru Świętego Krzyża z Oradei. W zamku dla turystów udostępniono około 20 miejsc noclegowych.

GPS: 47.14479, 22.38092

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply