Mănăstirea Stănișoara

Posted by

W Górach Cozia w XVII wieku mnisi z Klasztoru Cozia szukali miejsca na pustelnię w której mogliby się spokojnie modlić i medytować. Odkryli oni zagubioną trudno dostępną polanę górską, na której powstały pierwsze pustelnie i dały zaczątek dla Mănăstirea Stânişoara. Już w XVIII wieku powstał tu pierwszy klasztor pod nazwą Nucet. Przybywali tu na tzw. emeryturę mnisi z Klasztoru Cozia. Pierwsza cerkiew stanęła tu w 1747 roku, ale została zniszczona przez wojska tureckie, które o dziwo odnalazły zagubioną w górach świątynię. Budowę nowego klasztoru zakończono w 1850 roku, a w 1909 roku ukończono nową cerkiew, która jednak spłonęła w 1917 roku. Kolejną cerkiew, którą możemy podziwiać dziś została oddana do użytku w 1948 roku.

Do klasztoru można dojechać samochodem, ale raczej 4X4 lub wyżej zawieszonym osobowym. Droga jest ciasna, kręta, stroma i bardzo wąska. Piesza wędrówka nie powinna nam zająć więcej czasu niż 2 godziny. Oprócz ciekawego klasztoru możemy tu liczyć na piękne widoki, a powyżej monastyru znajduje się wodospad Gardului. Lubi on jednak w czasie suszy wyschnąć, więc jeżeli chcemy go odwiedzić warto zasięgnąć języka w klasztorze czy warto iść.

GPS: 45.30215, 24.33841

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply