Piatra Galbenei

Posted by

Kiedy po kilku dniach eksploracji jaskiń, uwałów i innych zimnych i wilgotnych dziur na Padiszu zapragniemy w końcu zaznać czegoś innego, to dobrym pomysłem może być wycieczka na górę Piatra Galbenei. Przez wielu turystów szczyt ten uważany jest za jeden z ciekawszych punktów widokowych płaskowyżu Padiș. Wycieczka tutaj może być przedłużeniem trasy do jaskini Gheţarul Focul Viu, gdyż szlak prowadzący do jaskini, dalej dociera właśnie tutaj. Po drodze warto też zwrócić uwagę na dwa leśne lejki krasowe, większy to 40 metrowa studnia Avenului Gheţarului, na której dnie zalega blok lodowy.

Piatra Galbenei osiąga wysokość 1243 m n.p.m, a z punktu widokowego nad 200 m urwiskiem roztacza się piękna panorama południowej części Bihoru. Na pierwszym planie widzimy Poiana Florilor, z której znakowanym szlakiem można też tu dojść, lub zagłębić się w bardzo ciekawy Wąwóz Galbenei, który też jest widoczny z punktu widokowego. Na dalszym planie zobaczymy szczyty otaczające Przełęcz Vârtop oraz charakterystyczny szczyt Ţapului 1475 m n.p.m. Na jego zboczach widać duże osuwisko, to słynna Groapa Ruginoasă. Identyfikację poszczególnych punktów ułatwi nam ustawiona tu tablica z opisaną panoramą.

GPS: 46.57072, 22.68247

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply