Manâstirea Bârsana – Maramureș

Posted by

Zespół klasztorny w Bârsana, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Maramureszu. Na pewno dzieje się tak za sprawą drewnianej cerkwi z 1720 roku wpisaną na listę UNESCO. Nie stoi ona jednak na terenie klasztoru lecz w centralnej części wsi. Manaster natomiast położony jest we wschodnie części wsi. Choć klasztor istniał tu już prawdopodobnie w XIV w, to dzisiejsze zabudowania nie mają z tym okresem nic wspólnego. Od II połowy XVIII wieku klasztor był również siedzibą prawosławnych biskupów. W 1791 roku władze austriackie zlikwidowały klasztor, a mnichów przeniesiono do Monastyru Neamt.

Dzisiejsze zabudowania choć piękne, to są jednak dziełem współczesnym. Kamień węgielny pod nowy klasztor położono dopiero w 1993 roku. Dziś jest to żeński manastyr, bo należy pamiętać, że pierwotnie było to zgromadzenie męskie. Piękny drewniany kompleks powstał pod nadzorem architekta Dorela Cordos. Wybudowano go zgodnie z tradycją i obowiązującym stylem na tych terenach. Składa się on między innymi z Bramy Marmaroskiej, dzwonnicy, przepięknej cerkwi, ołtarza letniego, kaplicy oraz budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Warto dodać, że tutejsza cerkiew przez wiele lat uważana była za najwyższą drewnianą budowlą w Europie. Obecnie miano to dzierży cerkiew w Săpânța. Przy klasztorze działa też niewielkie muzeum, a na dole przy parkingu zakupimy dewocjonalia, pamiątki i produkty lokalne z którego w całej Rumunii słynie Bârsana.

GPS: 47.79333, 24.09207

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply