Dragomireşti – Maramureș

Posted by

Przemierzając drogi Maramureszu, prawie w każdej wiosce znajdziemy stare perełki architektury drewnianej. Najciekawsze z nich znajdują się w wioskach w dolinie Izy, choć i tu budynki murowane powoli zaczynają wypierać tradycyjne budownictwo. Mimo to sporo tu jeszcze ciekawych typowo marmaroskich wiosek. Jedną z nich jest Dragomireşti, która położona jest pomiędzy miejscowościami Bogdan Vodă i Săcel.

Tutejsza drewniana cerkiew nie jest co prawda zabytkowa, gdyż została zbudowana w latach 1990 – 2000. Oryginalna z 1722 roku została przeniesiona w 1936 roku do Muzeum Wsi w Bukareszcie. Warto natomiast zatrzymać się przy niewielkiej chatce, która pełni funkcję niewielkiego muzeum etnograficznego – Muzeul Țărăncii Române. Urządzono tu ciekawą ekspozycję z eksponatami typowymi dla regionu. Spacerując po wiosce i zaglądając w boczne uliczki znajdziemy jeszcze sporo zabytkowych drewnianych zabudowań, które nadal są użytkowane.

GPS: 47.67151, 24.29096

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply