Zamek Râșnov

Posted by

Zamek Râșnov jest jedną z większych atrakcji okolic Braszowa. Położony jest na wzgórzu u stóp Masywu Pastăvaru w miejscowości Râșnov. Zamek ma rodowód krzyżacki, gdyż to oni jako pierwsi wykorzystali tutejszą górę na budowę warowni. Zamek Krzyżacki stanął tu w 1225 roku, a sami rycerze zakonni przybyli do Siedmiogrodu w 1211 roku na zaproszenie króla Węgier Andrzeja II.

Kiedy Transylwania uwolniła się od Zakonu Krzyżackiego zamek przejęli okoliczni mieszkańcy i stał się on warownią chłopską. W 1612 roku zamek został opuszczony i zaczął popadać w ruinę, dodatkowo trawiły go pożary i trzęsienia ziemi, które w tym regionie czasami występują.

Dopiero w czasach współczesnych trafił w ręce prywatne i przeszedł gruntowną renowację, zresztą prace te trwają do dziś. Gdy tylko ruiny uporządkowano, obiekt został udostępniony turystą. Za niewielką opłatą możemy zobaczyć od wewnątrz tą potężną warownie i podziwiać przepiękne widoki roztaczające się murów zamczyska.

Na dole pod zamkiem urządzono duży i wygodny parking, który w sezonie jest płatny. Działają tu też restauracje, punkty z pamiątkami i produktem lokalnym. Bardziej leniwi za opłatą mogą wjechać na wzgórze zamkowe kolejką ciągniętą przez traktor.

GPS: 45.59022, 25.46945

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply