Góry Şureanu to obszerne i malownicze pasmo, położone w Karpatach Południowych. Najwyższym szczytem pasma jest Lui Patru, osiągający wysokość 2130 m n.p.m. Góry Şureanu charakteryzują się budową krystaliczną, lecz występują tu również skały osadowe. Ich północną granicę wyznacza dolina rzeki Mureş, stanowiąc granicę z górami Metaliferi. Wschodni skraj wytycza dolina Sebeş, tworząc granicę z górami Cindrel. Od pasma Lotru, położonego na południowym wschodzie, góry Şureanu oddzielone są doliną potoku Tărtărău, aż po przełęcz Tărtărău. Na południu granica przebiega wzdłuż linii: dolina Jiu de Est – rejon Poiana Muierii, oddzielając masyw od gór Parâng, zaś od strony zachodniej pasmo ograniczone jest linią kolejową Petroşani – Simeria, za którą rozciąga się masyw Retezatu, kotlina Haţeg, a także góry Poiana Rusca.
W zachodniej części pasma utworzono rezerwat ścisły „Cioclovina”, obejmujący swym zasięgiem część zjawisk krasowych, m.in. jaskinię Şura Mare. W obrębie masywu wyróżnia się typowe pasma roślinności karpackiej, tj.: niezwykle bogate łąki wysokogórskie oraz różnorodne lasy górno i dolnoreglowe. Świat zwierzęcy jest reprezentowany także przez wiele gatunków ptaków, ssaków oraz gadów. Występują tu między innymi żmije zygzakowate, salamandry plamiste, traszki oraz górniczki, niedźwiedzie brunatne, a także wilki i rysie.
Również pod względem historycznym jest to bardzo ciekawy obszar, gdyż odkryto na tych terenach pozostałości po dackich twierdzach takich jak Sarmizegetusa Dacica czy Cetatea Piatra Roşie. Pomimo iż szlaki turystyczne nie zawsze są w najlepszym stanie, tereny są idealne do uprawiania turystyki. Znajduje się tutaj również kilka schronisk turystycznych, między innymi Cabana Şureanu, położona w najwyższej części pasma.
GPS: 45.550641, 23.523034
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.