Defileul Crişului Repede

Posted by

Niedawno opisałem dwie atrakcje turystyczne o nazwie Vadu Crişului, była to jaskinia i wodospad. Atrakcje te znajdziemy w Wąwozie Crişului Repede, który położony jest w Górach Pădurea Craiului. Ten ciekawy wąwóz dostępny jest pieszo lub pociągiem, zarówna jedna jak i druga opcja przysporzy nam wiele wrażeń i widoków. Najciekawszy odcinek wąwozu znajduje się na odcinku pomiędzy miejscowościami Şuncuiuş i Vadu Crişului.

Idąc wąwozem pieszo należy zachować ostrożność, gdyż część trasy pokonujemy idąc w sąsiedztwie torów, a linia jest użytkowana i panuje tu całkiem spory ruch. Idąc tą trasą minęły nas co najmniej trzy składy. W niektórych miejscach musimy też przejść tunelami kolejowymi, nie są one długi i są szerokie, ale nawet wtedy, gdy pojawi się nagle światełko w tunelu, to poczujemy się nieswojo.

Wokół wąwozu napotkamy całkiem sporo jaskiń i piękne wapienne skały. Jednak do ruchu turystycznego udostępniono jedynie wspomnianą wcześniej jaskinię Vadu Crişului. Nie zwiedzimy natomiast Jaskini Wiatrów, która uważana jest za największą w Rumunii. Jej długość wynosi 47 km, co daje jej 20 miejsce w Europie i 40 na świecie.

Wąwóz i jego unikatowa flora objęty jest 220 hektarowym rezerwatem o nazwie Rezervaţia Defileul Crişului Repede. Zidentyfikowano tu ponad 1500 gatunków cennych roślin.

GPS: 46.96619, 22.51407

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply