Lacul sf. Ana

Posted by

W rumuńskich Górach Bodoc, należących do Karpat Wschodnich, w ich północnej części znajdziemy dosyć ciekawe miejsce, jakim jest Jezioro św. Anny. Dojazd do tego miejsca jest łatwy i prowadzi drogą asfaltową. Z popularnej głównej drogi drogi DN 13 musimy skręcić na wschód w miejscowości Bixad. Dalej krętą drogą wjedziemy na szczyt wygasłego wulkanu Ciomatul (950m n.p.m.). Na szczycie możemy zostawić samochód możemy zostawić na darmowym parkingu i już pieszo zejść do wnętrza krateru, lub uiścić opłatę za wjazd do rezerwatu i do krateru zjechać autem.

Jego dno wypełnia woda tworząc jeziorko św. Anny. Ciekawostką jest to, że do zbiornika nie wpływa żaden potok, jest on napełniany tylko wodą z opadów. Głębokość jeziora w niektórych dochodzi nawet do 7 metrów, zaś woda jest krystalicznie czysta. W sezonie turystycznym działa tu mała wypożyczalnia sprzętu pływającego. Wytyczono też tu niewielkie kąpielisko. Na północnym brzegu jeziora znajduje się kaplica św. Anny – patronki dziewcząt. Pielgrzymują do niej zarówno panny jak i mężatki. Ponoć oświadczyny w tym miejscu gwarantują długi i udany związek. Nad jeziorem góruje szczyt Ciomatul Mare o wysokości 1301 m n.p.m., a całość objęta jest ochroną rezerwatową. Obok w sąsiednim kraterze warto też zobaczyć torfowisko wysokie Tinovul Mohoș, lecz je zaprezentuje w osobnym wpisie.

GPS: 46.12655, 25.88739

Zobacz na pełnej mapie Lacul sf. Ana

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply