Solonețu Nou – Nowy Sołoniec

Posted by

Kolejna polska wioska na Bukowinie Nowy Sołoniec położona jest w dolinie potoku Sołoniec, pomiędzy innymi polskimi osadami Plesza i Kaczyka. Patrząc na mapę odległość z Pleszy do Nowego Sołańca jest niewielka, to jednak droga przez góry jest dostępna tylko dla pojazdów 4X4, osobowym autem trzeba jechać na około. Zresztą do niedawna do wioski nie prowadził z żadnej strony asfalt, dopiero Aleksander Kwaśniewski podczas swojej prezydentury wystarał się o nową drogę asfaltową do Nowego Sołańca.

Historia osiedlania się naszych rodaków na tym terenie jest identyczna jak w innych wioskach na Bukowinie. Byli to górale czadeccy, do Nowego Sołańca przybyli głównie ze wsi Hliboka koło Czerniowiec w 1834 r. Początkowo dolina była przeznaczona dla osadników niemieckich, a Polacy mieli dostać mniej żyzne grunty koło Suczawicy, jednak ostatecznie zgodzono się by nasi rodacy mogli zasiedlić dolinę Sołańca. Przybyło tu wtedy 30 rodzin, a obecnie jest ich tu już około 220. W Nowym Sołańcu jak i w innych polskich wioskach znajdziemy polską szkołę, Dom Polski i kościół katolicki. Chlubą miejscowości jest zespół tańca ludowego Sołonczanka.

GPS: 47.65515, 25.85151

Zobacz na pełnej mapie Solonețu Nou – Nowy Sołoniec

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply