Munţii Ţarcu

Posted by

Góry Ţarcu jest to masyw Karpatach Południowych i leży w północno – zachodnim rejonie grupy górskiej Godeanu – Retezat. Caleanu, który osiąga wysokość 2199 m n.p.m. jest najwyższym szczytem pasma. Góry Ţarcu zbudowane są głównie ze skał krystalicznych, jak również odnaleźć można zlepieńce i piaskowce. W skład pasma często zaliczany jest również masyw Muntele Mic (1802 m n.p.m.), położony w północno – zachodniej części jednego z grzbietów. Na stokach zlokalizowana jest stacja narciarska oraz wyciąg krzesełkowy, zaś ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na okoliczne grupy górskie.

Charakterystyczną roślinnością są ułożone piętrowo lasy grądowe, bory bukowo – jodłowe oraz świerkowe z okazami limby, a także rozległe hale. W najwyższych partiach znajdują się niewielki kotły polodowcowe, zaś ich dna zajmują malownicze jeziorka. Świat zwierzęcy reprezentowany jest przez wiele gatunków, między innymi występują tu kozice, niedźwiedzie, wilki oraz głuszce. Infrastruktura turystyczna nie jest zbytnio rozwinięta, ale w obrębie pasma znajduje się kilka wyznakowanych szlaków turystycznych.

Północną granicę z pasmem Poiana Ruscă wytycza droga Caransebeş – kotlina Haţeg, natomiast południowy i wschodni skraj masywu wyznaczony jest przez dolinę Râul Mare, dolinę potoku Şes, przełęcz Prislop, a także dolinę rzeczki Hideg, zwanej również Pârâul Rece. Zachodnia granica z górami Semenic poprowadzona jest doliną rzeki Timiş, na odcinku od ujścia Hideg do Caransebeş.

GPS: 45.304662, 22.597992

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply