Munţii Pădurea Craiului

Posted by

Góry Pădurea Craiului, czyli Królewski Las to średnio wypiętrzone pasm0, położone w północno – zachodniej części Gór Zachodniorumuńskich. Kulminacją pasma jest szczyt Vârful Mermezii, wypiętrzający się na wysokość 1062 m n.p.m. Tereny te charakteryzują się znacznym zalesieniem, zaś podstawowym budulcem są skały wapienne.

Jednym z najbardziej malowniczych zakątków Gór Pădurea Craiului jest położony w północno – wschodniej części masywu, przełom Crişul Repede. Góry oferują bardzo dużą ilość zjawisk krasowych, jednak większość jaskiń w ich obrębie jest niedostępna dla zwykłego turysty. Z tych udostępnionych najbardziej popularna jest Peştera Meziad odkryta w 1859 roku. Położona w południowej części pasma, zachwyca swoim ogromem, gdyż osiąga długość 4750 metrów, zaś otwór wejściowy ma prawie 25 metrów wysokości. Niezwykle interesująca jest również szata naciekowa, która w głębszych partiach jaskini staje się coraz bardziej malownicza.

Północną granicę Pădurea Craiului z Górami Şes stanowi dolina rzeki Crişul Repede, natomiast w kierunku południowym pasmo stopniowo się obniża przechodząc w kotlinę Beiuş. Granicę z Górami Vlădeasa, które sąsiadują od strony wschodniej z Pădurea Craiului, wytyczają doliny potoków Iad oraz Aleu, a także rejon Stâna de Vale. W kierunku zachodnim masyw sukcesywnie opada, a ostateczne wypłaszcza się w równiny Kriszany.

GPS: 46.905914, 22.454667

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply