Muzeul Satului Maramureşean

Posted by

Skansen Marmaroskie Muzeum Wsi położony jest na obrzeżach miasta Syhot Marmaroski, a dokładniej w okolicy drogi wylotowej w kierunku miasta Baia Mare, przy ulicy Piata Libertătii. Spacer po skansenie przeniesie nas w czasy architektury wiejskiej Maramureszu. Teren podzielono na regiony historyczne. Przeważają tu wiejskie zagrody, dawne warsztaty, szkoły. Jest też typowa dla regionu strzelista cerkiew przeniesiona tu z wioski Oncesti.

Oprócz budynków zgromadzono tu dużą ilość sprzętów gospodarskich i przedmiotów codziennego użytku, a wnętrza chat są realistycznie otworzone z meblami z epoki. Najstarsze obiekty znajdujące się w skansenie datowane są nawet na XVI wiek. Widać tu też mieszankę różnych kultur jakie kiedyś występowały i przeplatały się na tych terenach. Mieszkali tu Rumunii, Niemcy, Żydzi, Węgrzy i Cyganie.

Marmaroskie Muzeum Wsi utworzono w 1981 roku. Warto dodać, że skansen tętni życiem, bo w zabudowaniach gospodarskich często hodowane są zwierzęta, które dodają im autentyczności. Organizuje się tu też szereg imprez kulturalnych i festynów. Najsłynniejsza z nich to Festivalul Dantinilor de larnă, czyli festiwal zimowych obyczajów, który odbywa się tu 27 grudnia. Możemy wtedy podziwiać uczestników w strojach ludowych, wymyślnych maskach i poznać różne regionalne zwyczaje.

Saknsen czynny jest cały rok, codziennie oprócz poniedziałków. Wstęp jest odpłatny i by zapoznać się na spokojnie z całą ekspozycją trzeba się przygotować na dwugodninną wycieczkę w czasie.

GPS: 47.91941, 23.9276

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply