Warowny Kościół w Moşna

Posted by

Moşna, za Sasów Meschen, to niewielka wioska położona w pobliżu Gór Fogaraskich, w dolinie Hârtibaciu, pomiędzy Sighisoarą a Sibiu. Pierwsze wzmianki o miejscowości datowane są na 1283 rok, zaś nazwa najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska tutejszego kapłana. Ozdobą miejscowości jest położony w centralnej części wioski kościół halowy. Należy on do największych tego typu obiektów w Rumunii. Świątynia została wzniesiona w XIV wieku, lecz w latach 1480 – 1486 została radykalnie przebudowana przez Andreasa Mordacia – kamieniarza z Sibiu.

Kościół otoczony jest wysokimi na 9 metrów, murami obronnymi z pięcioma wieżami oraz mocno ufortyfikowaną bramą. W wieżach nadal zachowane są cele, które chroniły mieszkańców wraz z dobytkiem w razie ataku. Wewnątrz kościoła uwagę zwraca piękne, żebrowane sklepienie sieciowe, oparte na smukłych filarach. Oryginalny ołtarz, wykonany przez Vincentiusa w 1521 roku, obecnie znajduje się w kościele w Cincu. Zaś na miejscu możemy zobaczyć składany tryptyk, który pochodzi z 1834 roku. Warto zwrócić uwagę również na dzwonnicę, w której odnajdziemy dzwon o średnicy 2 metrów, odlany w 1515 roku. Według badań kościół wybudowany został na obrysie dawnej bazyliki, zaś w północno – wschodniej części świątyni odnaleziono ruiny gotyckiej kaplicy.

Obiekt na przestrzeni wieków był wielokrotnie modyfikowany i poddawany pracom konserwatorskim. Aktualnie świątynia wraz z niewielką ekspozycją udostępniona jest dla zwiedzających. Z najwyższych kondygnacji można podziwiać wspaniałą panoramę osady i okolic. Ze względu na niesamowitą urodę tego miejsca, jak i niepowtarzalny klimat, organizowane są tutaj plenery i kursy malarskie.

GPS: 46.0868, 24.40318

Zobacz na pełnej mapie Warowny Kościół w Moşna

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply