Peştera Veterani

Posted by

Jaskinia Weteranów położona w Przełomie Dunaju i dostęp do niej, jak i sąsiedniej Jaskini Ponicova możliwy jest tylko drogą wodną. W Orszowie oraz przy rzeźbie Decebala bez problemu znajdziemy łodzie, które kursują do obu jaskiń. Peştera Veterani nie jest zbyt okazałą jej długość wynosi 173 m., a otwór znajduje się około 70 m nad lustrem Dunaju. W sezonie za wstęp pobierana jest opłata, a osoba pobierająca opłatę oprowadza po grocie i opowiada jej historię.

Jaskinia Weteranów ma ciekawą historię. Przed spiętrzeniem Dunaju zaporą Żelazne Wrota, często służyła za schronienie dla ludzi. W czasach starożytnych prawdopodobnie było to miejsce kultu boga Daków – Zamolxe, odpowiednika greckiego Zeusa. Miejscowe legendy głoszą też, że przez otwór w ścianie jaskini, rano wpadał promień słońca, który który oświetlał ołtarz Dacki na którym składano w ofierze ptaki dla bogów. Legenda wydaje się być prawdziwa, gdyż potwierdzona przez dużą ilość kości ptasich znalezionych przez archeologów w środku. Inna legenda głosi, że ukryto tu słynny skarb cesarzowej Marii Teresy. Natomiast nazwa jaskini pochodzi od tego, że schronili się tu przed Turkami weterani Casarstwa Austriackiego.

GPS: 44.59706, 22.26207

Zobacz na pełnej mapie Peştera Veterani

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply