Zamek Trascăului

Posted by

Cetatea Trascăului nazywana też często Cetatea Colțești położona jest w Górach Trascău na zachód od wsi Colțești. Twierdzę zbudowano na niedostępnym wzgórzu około 1296 roku. Miało to miejsce po tatarsko – mongolskiej inwazji na te tereny. Zamek wybudował podwojewoda Thoroczkay z Trascău, do dziś na północnej wieży, wysokiej na ok. 20 m, zachował się napis, że rodzina Thoroczkay zbudowała zamek w XIII wieku.

W 1470 roku zamek przeszedł w ręce króla Mateusza Korwina i został przekazany wojewodzie Siedmiogrodu. Dopiero w 1510 roku powrócił w ręce rodziny Thoroczkay. Zagładę warowni przyniósł okres po 1514 r., kiedy to została zdewastowana przez chłopów prowadzonych przez Gheorghe Doja. Następnie została zniszczona w 1703 roku przez cesarskie wojska austriackie. Od tej pory to co zostało z zamku popadało przez wieki w coraz większą ruinę.

Choć ruiny twierdzy zostały wpisane na Listę Zabytków Historycznych regionu Alba, to nie prowadzi się tu żadnych prac zabezpieczających. Są one ogólnie dostępne a dojedziemy do nich z wioski Colțești. Na górze oprócz ruin zamku czaka na nas piękna panorama Gór Trascău. Najefektowniej na północnym-wschodzie wygląda majestatyczna Skała Szeklerów (Piatra Secuiului ), a na południu skaliste wrota wąwozu Vălişoarei.

GPS: 46.42502, 23.54477

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply