Rimetea

Rimetea

Posted by

Rimetea to jedna z najbardziej uroczych wiosek w Rumunii. Położona jest górach Trascau u podnóża potężnej Skały Szeklerów. Piatra Secuiului osiąga wysokość 1129 m n.p.m. i jest nazywana świętą górą Szeklerów. A czym są ci Szeklerzy ? To mniejszość węgierska zamieszkująca te tereny, wywodzą się oni z dawnych węgierskich plemion koczowniczych. Stąd też wśród nich Rimetea nazywana jest po węgiersku Torockó.

Po wjeździe do wioski od razu zauważymy, iż w niczym nie przypomina ona innych wiosek w Rumunii. Bielone, jednakowe domki z zielonymi okiennicami ustawione bokiem do ulic, na tle potężnej skalistej góry sprawiają, iż mamy wrażenie, że trafiliśmy do jakiejś bajkowej krainy. Swój wygląd wioska zawdzięcza operatywności miejscowego wójta, który dzięki pomocy władz Budapesztu i brytyjsko-rumuńskiej fundacja Transylvania Trust. Wójt przeprowadził renowację blisko 315 tutejszych gospodarstw, w wyniku czego Rimetea otrzymała w 1999 roku nagrodę za działania konserwatorskie w konkursie Europa Nostra. Obecnie trwają starania o wpisanie miejscowości i jej XVIII – wiecznej zabudowy na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W wiosce znajdziemy całkiem sporo klimatycznych pensjonatów utrzymanych w klimatach szeklerskich, których wyposażenie często posiada piękne malowane motywy ludowe. Możemy tu liczyć na regionalne jadło, do którego serwowana jest wyśmienita własnej produkcji palinka. Bez problemu zakupimy tu też oryginalne lokalne pamiątki i wyroby rękodzielnicze. Warto pozostać tutaj przez kilka dni, gdyż oprócz uroków wioski, okolica oferuje wiele możliwości wycieczek pieszych, rowerowych czy samochodowych.

GPS: 46.45382, 23.56807

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply