Stary wesoły cmentarz w Săpânța

Posted by

Prawie każdy, kto był w Rumunii, to pewnie odwiedził Cimitirul Vesel, czyli Wesoły Cmentarz. Miejsce to stało się bardzo komercyjne i w sezonie odwiedzane jest przez rzecze turystów. Jednak nie każdy wie, że w wiosce znajduje się jeszcze jeden cmentarz z wesołymi nagrobkami. Znalazłem go kilkanaście lat temu przez przypadek szukając miejsca na biwak i ujęcia wody.

Cmentarz mniej znany położony jest na południowo-zachodnich krańcach wsi, już poza zabudowaniami i jest trochę jak by zapomniany. Wesołe nagrobki są tu już nadgryzione zębem czasu, choć widać, że stawia się tu też nadal nowe. Będąc w tych okolicach lubię go odwiedzić, gdyż panuje tu cisza i spokój, będąc tu wielokrotnie tylko raz spotkałem na nim jedną osobę, jakąś starszą kobietę robiącą porządki na grobie.

Aż trudno uwierzyć, że kilkaset metrów dalej na oficjalnym wesołym cmentarzu jest tyle ludzi a tu pustki. Obecność tego miejscu zaakcentowałem już na kilku witrynach, więc pewnie z czasem i ten cmentarz stanie się częściej odwiedzany.

GPS: 47.9689, 23.68943

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply