Cimitirul Vesel – Săpânţa

Posted by

Tego miejsca w Rumunii nie trzeba chyba rekomendować. Wesoły Cmentarz w Săpânţa słynny jest już w całej Europie a nawet świecie. Stało się to za sprawą rzeźbionych i malowanych krzyży nagrobnych, które z poczuciem humoru przedstawiają życie mieszkańców, oraz sposób ich śmierci.

Săpânţa to bezsprzecznie najsłynniejsza miejscowość Maramureszu, która oprócz wesołego cmentarza słynie też z rękodzieła, głównie z wyrobów z wełny – kilimów, narzut i toreb pasterskich. Wioska za sprawą cmentarza szybko stała się miejscowością turystyczną, bez problemu znajdziemy tu noclegi i obiekty gastronomiczne oraz punkty z pamiątkami i produktem lokalnym.

Tutejszy zwyczaj śmiesznych nagrobków wymyślił, Ioan Stan Pătraş, zaczął je wytwarzać w 1935 r. Po jego śmierci w 1977 r. tradycję przejął jego uczeń, Dumitru Pop. Sam mistrz Ioan także spoczywa na tym cmentarzu, pod krzyżem, który wykonał jeszcze za życia.

Z tekstów na nagrobkach dowiemy się wiele ciekawych informacji o nieboszczyku, takich jak: wieku zmarłego w chwili zgonu, data śmierci, wykonywany zawód, cechachy charakteru i stosunk do bliskich. Nagrobki są w kolorze niebieskim, jego odcień zaczęto określać jako alabastru Din Săpânţa.

Będąc tu warto odwiedzić też dom – muzeum Ioan Stan Pătraşa, w którym obecnie mieszka tworzy wspomniany Dumitru Pop. Mało kto też wie, że w Săpânţa jest jeszcze jeden wesoły cmentarz, nie komercyjny, ukryty na peryferiach wioski. Mało kto tam zagląda, jest trochę zarośnięty i bardziej urokliwy od tego komercyjnego, zaprezentuję go w kolejnych wpisach.

GPS: 47.97133, 23.69493

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply