Jezioro Trei Ape

Posted by

Jezioro Trei Ape (Trzy Wody) to ładnie położony zbiornik zaporowy na rzece Timiș w Górach Semenic, w Rumunii. Swoją nazwę zawdzięcza trzem strumieniom, które go zasilają: Brebu, Gradistea i Semenic. Zalew powstał w 1970 roku na wysokości 850 m n.p.m., jego powierzchnia wynosi 45 ha a objętość 6,3 milionów metrów sześciennych. Nad jeziorem znajdziemy kilka obiektów noclegowych i miejsc biwakowych. W ośrodkach położonych nad samą wodą znajdziemy kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Linia brzegowa jeziora jest bardzo zróżnicowana pełna zatoczek i półwyspów, a kształt zbiornika można porównać do litery Y. Jest tu dosyć spokojnie, ale lepiej unikać weekendów przyjeżdża tutaj sporo plażowiczów z Caransebeș i Reșiţy. Za sprawą licznych znakowanych szlaków, jest to też idealne miejsce do wypadów w Góry Semenic. W kilka minut z nad jeziora można dojechać do stacji narciarskiej Semenic położonej powyżej 1400 m n.p.m., w której zimą pracują wyciągi narciarskie. Latem zaś z tego miejsca możemy bez większego wysiłku zdobyć okoliczne szczyty.

Powyżej jeziora znajdziemy też dwie ciekawe szwabskie wioski: Brebu Nou (Weidental) i Gărâna (Wolfzberg). Dojazd w to miejsce nie jest trudny, od zachodu, z Reșiţy prowadzi tu asfaltowa droga. Od wschodu nowa asfaltowa droga, która została trochę 2 lata temu uszkodzona przez ulewy.

GPS: 45.22314, 22.14417

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply