Góry Vâlcan są znacznie wypiętrzonym pasmem, położonym we Właściwych Karpatach Południowych. Północną granicę gór z masywem Retezatu wytycza dolina potoku Jiu de Vest, natomiast w kierunku południowym pasmo stopniowo przechodzi w obniżenia Oltenii. Na wschodzie dolina rzeki Jiu oddziela góry Vâlcan od gór Parâng, zaś zachodni skraj z górami Mehedinţi przebiega doliną rzeki Motru. Grzbiet główny ma typowy charakter połoninny i przebiega z zachodu na wschód, lekko opadając ku południu. Długość pasma w linii prostej w przybliżeniu wynosi około 40 km. Najwyższym szczytem jest Oslea (1946 m n.p.m.), położona w zachodniej części pasma. Podstawowym budulcem występującym w obrębie masywu Vâlcan są łupki krystaliczne.
Charakterystyczną roślinnością porastającą zbocza gór Vâlcan są lasy bukowe z domieszką świerka, a niekiedy trafiają się również jodły. Na granicy pasma połonin można spotkać kosodrzewinę, zaś niżej na nasłonecznionych, południowych stokach rośnie kasztan jadalny. Miłośnicy flory znajdą tu na pewno wiele ciekawych gatunków, tj.: śnieżyczka przebiśnieg, pierwiosnek, zawilec, czosnek niedźwiedzi, szczawik zajęczy, czy też przylaszczka siedmiogrodzka, brukentalia ostrolistna, różanecznik wschodniokarpacki, skalnica dwuletnia, rojnik górski, naradka mlecznobiała oraz wierzbówka kiprzyca.
Najpopularniejszym rejonem pod względem turystycznym są okolice Luopeni, gdzie na stokach szczytu Straja (1868 m n.p.m.), położonego we wschodniej części pasma, funkcjonuje wyciąg krzesełkowy oraz schronisko. Również w miasteczku Valcan w 2010 roku, rozpoczęto budowę kompleksu narciarskiego, co z pewnością przyczyni się do spopularyzowania i tej części pasma. Przez masyw przebiega znaczna ilość wyznakowanych szlaków turystycznych, które swój początek mają między innymi w dolinie potoku Jiu de Vest, gdzie znaleźć można szlaki z Câmpu lui Neag, wąwozu Scocului oraz z przełęczy Jiu – Cerna. Od południa, oznakowanymi trasami, również można się dostać w głąb pasma, np.: z kompleksu turystycznego Tismana, z doliny Bistriţa, czy też z miejscowości Runcu, Curpen, Schela oraz Pleşa.
GPS: 45.30509, 23.24256
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.