Rezerwat Scărita Belioara

Posted by

Scărita Belioara, to chyba najciekawsze miejsce Gór Muntele Mare i jedno z ciekawszych w całym regionie Apuseni. Rezerwat ma powierzchnię 450 hektarów i powstał już w 1941 roku z inicjatywy Alexandru Borza. Obejmuje on spektakularne formacje skalne i jaskinie. Z tutejszych szczytów, których wysokość często przekracza wysokość 1300 etrów rozpościerają się piękne panoramy. Najwyższy z nich to Scărita o wysokości 1382 m n.p.m., drugi charakterystyczny szczyt to Plaiului 1371 m n.p.m.

Występują tu ciekawe zjawiska przyrody nieożywianej i ożywionej, oraz zachowało się wiele pasterskich chat krytych strzechą, które ubarwiają i tak piękne krajobrazy. Mieszane lasy dają schronienie wielu gatunkom roślin i zwierząt, a na łąkach stwierdzono dużą ilość bardzo rzadkich motyli. Rezerwat możemy zobaczyć idąc szlakiem czerwonych kółek, który okrąża on od zachodu skalny masyw Scărita Belioara i na północy łączy się ze szlakiem niebieskich krzyży, którym możemy dojść do wąwozów Runcului i Pociovaliștei.

Na przejście całej trasy trzeba sobie przeznaczyć co najmniej pół dnia, gdyż liczne miejsca widokowe zachęcają do odpoczynku i podziwiania panoram. Stare chaty, stogi siana i pasące się krówki, po prostu istna sielanka. Do Scărita Belioara dojedziemy z drogi DN 75 Câmpeni – Turda skręcając na północny zachód do wsi Poșaga de Jos. Po drodze miniemy też kilka ciekawych miejsc, które opiszę już w kolejnych wpisach.

GPS: 46.48796, 23.37229

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply