Peştera Gheţarul de la Scărişoara – Apuseni

Posted by

Jaskinia Lodowa Scărişoara to jedna z ciekawszych rumuńskich jaskiń udostępnionych turystycznie. Położona jest w Górach Bihor w regionie nazywanym Apuseni. Znajdziemy ją na wysokości 1165 m n.p.m., a wejście znajduje się w kraterze o średnicy 50 metrów i głębokim na 48 metrów. Na dole panują naprawdę lodowe warunki, temperatura latem waha się w granicach 0 stopni, a zimą spada do – 8 stopni.

Warunki te sprawiają, że przez cały rok możemy tu podziwiać lodowe kilkumetrowe stalagmity. Część udostępniona jest efektownie podświetlona, ale cała jaskinia jest ogromna i najciekawsze jej korytarze mogą zobaczyć tylko naukowcy i speleolodzy posiadający specjalne zezwolenia. Udostępniony fragment ma kubaturę około 75 000 metrów sześciennych, a wysokość głównej sali sięga 26 metrów.

Scărişoara została odkryta 1863 roku przez austriackiego geografa Adolfa Schmidla, zaś eksplorowanie rozpoczęto w latach 1921 – 23 przez rumuńskich naukowców oraz speleologa Emila Racoviţă. Dojazd do tej atrakcji jest dosyć łatwy i prosty. Kilka lat temu przebudowano drogi szutrowe na asfaltowe i teraz mamy tu dwie alternatywne trasy dojazdu.

Startując miejscowości letniskowej Gârda de Sus musimy skręcić na północ w drogę 750, która przez ciekawy Wąwóz Ordâncușei doprowadzi nas okrężną trasą do przysiółka Gheţari, gdzie zaczyna się krótki szlak do jaskini. Szybciej w to miejsce dojedziemy nowo przebudowaną drogą 260. Obie trasy są ciekawe, więc warto jedną przyjechać a drugą wrócić..

W Gheţari znajdziemy niewielki parking, punkt informacji turystycznej i mini muzeum regionalne, gdzie możemy zakupić regionalne pasterskie produkty z drewna, od masielnic po trombity. Potem czeka nas kilkuminutowy spacer oznaczonym szlakiem do jaskini. Za wejście pobierana jest opłata, ale pieczarę zwiedzamy samodzielnie. Należy pamiętać, że nawet latem w jaskini jest zimno, a schody w dół są często oblodzone, więc warto zabrać odpowiednią odzież i obuwie.

GPS: 46.48986, 22.8107

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply