Kościół warowny w Ațel

Posted by

Ațel jest wsią położoną w północnej części regionu Sybin, na Wyżynie Târnavelor. Jest stolicą gminy Ațel. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości znajduje się w dokumencie z 1283 roku, gdzie występuje pod łacińską nazwą Villa Echelini, a dotyczącej niejakiego dziekana Walterusa z Villa Echelini, gdzie Ațel był częścią Terra Medies. Nazwę niemiecką zapisywaną jako Hetzeldorf, datuje się na 1423 rok. W 1466 roku król Mateusz Korwin nadaje miejscowości ius gladii- prawo miecza (prawo karania śmiercią), jak i prawo do cotygodniowego jarmarku. Była to jedna z najlepiej rozwijających się gmin saskich Stolicy Mediașului.

Przypuszcza się, że kościół w Ațel istniał już w XIII wieku, ponieważ biskup Piotr z Alba Iulia umieścił tam w 1283 roku dziekana Waltera z Villa Echellini na czele listy księży z Kapituły z Mediaș. Kościół Ewangelicko-Luterański jest zabytkiem w stylu gotyckim, wzorowanym na Kościele Św. Marii znajdującym się w Sybinie. Pierwotnie kościół posiadał jedno prezbiterium zamknięte z trzech stron i jedną nawę główną z płaskim sufitem, który łączył się z nawami bocznymi przy pomocy trzech arkad ostrołukowych. Miał też dzwonnicę znajdującą się nad zachodnią częścią nawy głównej i posiadającą ostrołukowe okna, które zostały później zamurowane.

W wieży dzwonniczej zachowały się dwa dzwony datowane na XV wiek, z których duży dzwon nosi napis: O rex glorie Jesu Christi veni cum pace. Przy budowie kościoła w Ațelu pracował mistrz kamieniarstwa, średniowieczny budowniczy Andreas Lapicida z Sybina. W 1460 roku, przed właściwym ufortyfikowaniem kościoła, zbudowano owalny mur z wieżami. Wieża od strony wejściowej, usytuowana na południowym wschodzie, była wzniesiona z piaskowca, ale wraz z przeróbkami związanymi z kształtem wieży pierwotna wysokość uległa zmniejszeniu.

GPS: 46.15706, 24.46595

Zobacz na pełnej mapie Kościół warowny w Ațel

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply