Peștera Topolnița

Posted by

W centralnej części Wyżyny Mehedinti, między miejscowościami Marga i Ciresu, 30 kilometrów od Turnu leży Jaskinia Topolnita. Znajduje się ona niedaleko małego klasztoru o tej samej nazwie. Przez tysiące lat wody rzeki Topolnitei zakumulowane pod ziemią torowały sobie drogę przez górę i tak wyżłobiły ogromne i niezwykle piękne korytarze.

Jaskinia ma długość ok. 11000 metrów. Jest drugą co do wielkości jaskinią w Rumunii i siedemnastą na światowej liście jaskiń. Korytarze rozciągają się na pięciu poziomach. Jeden z nich, korytarz Racovita jest jednym z najbardziej zachwycających miejsc tego typu w Karpatach. Korytarze i ogromne sale z wodospadami, kryją niezwykłe formy naciekowe. Część z nich posiada nazwy takie jak: Wielka Świeca (Marea lumanare), Las świec (Padurea cu lumanari), Wielka kopuła (Marele dom stalagmitic), Kryształowe Jezioro (Lacul de Clestar).

Rzeka Topolnita przedostaje się pod ziemię przez wyłom Prosacului I wypływa ujściem Ciocardie. W jaskini Topolnita odkryto ślady pozostawione przez ludzi jeszcze z epoki neolitu. Jest to ciepła jaskinia, temperatura waha się tutaj między 8,2 i 10,8 st. C. Niestety Jaskinia Topolnita jest otwarta tylko kilka godzin w roku, w czasie święta o tej samej nazwie. Po za tym można ją zwiedzać tylko za zgodą Akademii Rumuńskiej.

GPS: 44.81843, 22.56296

Zobacz na pełnej mapie Peștera Topolnița

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply