Peștera Isverna

Posted by

Masz ochotę na ekstremalne nurkowanie? Jesteś pasjonatem speleologii? Góry zawsze były bliskie twojemu sercu? Jaskinia Isverna w Rumunii jest więc miejscem, którego nie możesz ominąć! Tak samo sławna jak zalane jaskinie w Meksyku, na Florydzie czy w Alpach, Isverna zachowała jeszcze urok dzikiej przyrody rumuńskich Karpat. Jaskinia ma trzy zalane korytarze – zielone źródło, żółty korytarz i czarne źródło. Widok jest niesamowity nie tylko dla tych, którzy schodzą w kręte korytarze, ponieważ strome wapienne ściany wraz ze starymi i sękatymi bukami na tle zielonych kotlin stwarzają niesamowite wrażenie.

W samym sercu Gór Mehedinti, w odległości ok. 50 km od Tg. Jiu znajduje się gmina Isverna, w regionie krasowym, wraz z jej malowniczymi polanami i pięknymi lasami. W latach ’90, chcąc zachować to dziewicze miejsce o wartości na skalę europejską, jaskinię uznano za rezerwat speleologiczny, do czego przyczynił się sławny Jacques Yves Cousteau. Obecnie jaskinia jest bacznie chroniona będąc pod opieką stowarzyszenia speleologicznego GESS.

Zbadana długość: ok. 1800 m
Syfony: 3
Widoczność: 20 – 30 m
Maksymalna Głębokość: 41 m
Temperatura wody: 7-8° C (przez cały rok)

Jaskinia znajduje się w odległości 80 m od ostatniego domu w zachodniej części wsi. Jaskinia po raz pierwszy była zbadana przez biospeleologa C.N. Ionescu na odcinku 200 m (w 1914 r.). W roku 1967 Vasile Decu przeprowadza obszerne badania biospeleologiczne. W 1973 r. Cristian Goran wykonuje plan jaskini (opublikowany w 1976 r.). Zespół z Focul Viu ponownie mapuje jaskinię w 1979 r.. Odkryto nowe korytarze tak, że długość poznanych już korytarzy doszła do 1500 m. W latach 1984-85 są przeprowadzone badania we współpracy z centrami nurkowymi z Czech, Węgier oraz Anglii. Serban Sarbu, Florin Paroiu, Thomas Piskula i Florian Baciu dochodzą do końca długości linki, czyli 365 m (-30 m) licząc od początku Czarnego Syfonu. W roku 1999, Mihai Baciu i Gabor Mogyorosi rozpoczynają systematyczne badania Czarnego Syfonu. W roku 2000 tej dwójce udaje się przejść cały Czarny Syfon wychodząc, po 500 m licząc od początku tego syfonu, przez wypełnioną powietrzem jaskinię, i przekraczając głębokość -45 m. Później ta dwójka prowadzała dalej badania i przy każdym nurkowaniu odkrywała dziesiątki metrów korytarzy. Podczas ostatniego nurkowania tego zespołu w styczniu 2005 r. odkryto kolejne 300 m czynnych korytarzy. W sumie zbadano, aż do teraz, 1800 m korytarzy licząc od początku Czarnego Syfonu. Nie poznano jeszcze końca jaskini, dlatego badania wciąż są prowadzone.

Jest to czynna jaskinia, z głównym korytarzem z rozgałęzieniami, skierowanym na północny wschód i południowy zachód. Główny korytarz tworzy szczelina o 4-7 m wysokości. Kotły, małe jeziora, wąskie szczeliny o 0,5 – 1 m głębokości można napotkać wzdłuż pierwszego korytarza. 30 m od wejścia znajduje się Sala z Guano, miejsce, gdzie zazwyczaj zimują nietoperze i gdzie latem można spotkać całą kolonię rozrodczą liczącą nawet 2000 osobników. 200 m od wejścia słychać wodospad. Tutaj natykamy się na Zielone Jezioro (Lacul Verde – o głębokości 2 m). Średnica jeziora ma 5-6 m, a woda zachwyca swoją przejrzystością. Po pokonaniu jeziora (przy pomocy pontonu) wchodzi się na małą pochyłość i dochodzi się do Czarnego Syfonu, który ma długość 50 m i głębokość 13,5 m. Korytarz kopalny biegnie dalej w górę kolejnym zboczem, również w kierunku północno wschodnim, a po 80 m dochodzi do Szatni Nurków (Vestiarul Scafandrilor) przy Żółtym Jeziorze. Przystanią końcową dla turysty ubranego w suche rzeczy jest platforma nurkowa zbudowana na Żółtym Jeziorze. Stąd można pokonać Żółty Syfon, który jest krótki (20 m) i płytki (3 m). Kontynuując trasę czynnym korytarzem, nurkowie pokonują część z jeziorami i po następnych 80 m dochodzą do Czarnego Syfonu. Ten syfon jest, aż do dziś, najdłuższym syfonem w Rumunii (500 m aż do pierwszej jaskini wypełnionej powietrzem i 700 m w sumie, głębokość maksymalna to -45 m).

Jako, że zwykły śmiertelnik nie może zejść i zanurkować w jaskini, pozostaje nam jej otchłań obejrzeć na filmach udostępnionych w serwisie Youtube.

GPS: 44.98045, 22.61893

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply