Peştera Podului

Posted by

W Górach Mehedinți, tuż obok skalnego mostu Podul lui Dumnezeu, w Ponoarele znajduje się wejście do jaskini Peştera Podului. Przez grotę w porze deszczowej przepływa woda, która w jej środkowej części, w wielkim leju wchłaniana jest w ziemię. Łączna długość korytarzy liczy tutaj 734 m, zaś sama jaskinia jest przelotowa. W porze suchej można nią przejść na drugą stronę wzgórza. Jaskinia zalewana jest wodą ponorem zasilanym z niewielkiego strumienia. Dosyć często się on zatyka i wtedy kotlina po drugiej części wzgórza zalewana jest wodą. Tworzy się tu wtedy malownicze okresowe jezioro Zăton.

Jaskinia Podului nie jest oświetlona i nie posiada żadnej infrastruktury ułatwiającej zwiedzanie, wchodzimy do niej na własną odpowiedzialność więc należy zachować maximum ostrożności. Zejście jest tu śliskie, ponieważ woda zawsze spływa z sufitu, a jaskinia lubi być zalewana wodami Zatonu. Po około stu metrach galeria rozgałęzia się. W prawo prowadzi do ponoru Zaton, ale droga ta jest tu zablokowana. Po lewej stronie, po niewielkiej wspinaczce, wchodzi się bezpośrednio do sali z interesującymi czerwono-żółtymi stalaktytami i stalagmitami. Galeria ma kilka wnęk bocznych i mieści kolonię nietoperzy będących tu pod ochroną. Dobrze jest odwiedzić jaskinię z odpowiednim przewodnikiem i sprzętem, wyjście i zwiedzanie jaskini jest dosyć trudne.

GPS: 44.97487, 22.76066

Zobacz na pełnej mapie Peştera Podului

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply