Porţile de Fier

Posted by

Żelazna Brama lub Żelazne Wrota Dunaju, to przełomowy odcinek tej rzeki, który oddziela tutaj Karpaty od Gór Wschodnioserbskich. Dunaj w tym miejscu wyznacza również granicę pomiędzy Serbią i Rumunią. Żelazne Wrota najbardziej jednak kojarzą się z potężną zaporą, przegradzającą Dunaj i największą hydroelektrownią w Rumunii. Tama oprócz spiętrzania wód rzeki, pełni również rolę mostu i przejścia granicznego pomiędzy sąsiednimi krajami.

W 1964 roku w Gura Văii rozpoczęto budowę zapory i hydroelektrowni, inwestycję ukończono w 1972 roku. Było to przedsięwzięcie dwóch krajów – Rumunii i byłej Jugosławii. Tama ma 941 m długości a jej wysokość wynosi 58 m. Tworzy na Dunaju potężne sztuczne jezioro, które ma pojemność około 5 mld metrów sześciennych wody. Podniesiono w ten sposób poziom wody o około 30 metrów. Hydroelektrownia, która to wykorzystuje osiąga moc 2100 MW.

Przed wybudowaniem zapory nurt Dunaju w tym miejscu osiągał miejscami szybkość 5 m/s, gdy rzekę przegrodziła tama szybkość ta spadła do 0,35 m/s a w zatokach nawet do 0,2 m/s. Spiętrzenie wody nie było też bez znaczenia dla krajobrazu. Po wybudowaniu zespołu elektrowni Derdap I i Derdap II, woda zatopiła wyspę Ada-Kaleh na której stała turecka twierdza, a także kilka miejscowości. W efekcie końcowym powstało jednak bardzo malownicze jezioro, otoczone wysokimi, skalistymi górami do złudzenia przypominające norweskie fiordy.

Gura Văii i jej Żelazna Brama położona jest przy drodze DN 6 w połowie drogi, pomiędzy Drobeta Turnu Severin a Orşova. Z powodu przejścia granicznego jest ona trochę zatłoczona i by się zatrzymać w celu podziwiania krajobrazu, czy zrobienia zdjęcia, trzeba szukać specjalnie wytyczonych miejsc do parkowania. Projektanci drogi przewidzieli w kilku miejscach widokowe zatoczki, w których możemy bezpiecznie zatrzymać samochód. Z Orşova można drogą DN 57 pokonać cały, niezwykle widokowy Przełom Dunaju.

GPS: 44.67204, 22.52995

Zobacz na pełnej mapie Porţile de Fier

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply