Monastyr Mraconia

Posted by

Monastyr Mraconia położony jest w Przełomie Dunaju w Górach Almaj, około 15 kilometrów na zachód od miasta Orszova, na lewym rumuńskim brzegu Dunaju. Dunaj w tym miejscu tworzy najpiękniejszy przełom na całej swojej długości. Monastyr został wzniesiony na miejscu dawnego punktu obserwacji i kierowania statkami.

Obecny Monastyr Mraconia jest zbudowany w powyżej starej świątyni. Pierwotny budynek został wzniesiony w 1523 roku. Budowa hydroelektrowni Żelazne Wrota I ukończona w 1967 roku spowodowała, że klasztor został zniszczony, a jego ruiny zalane zostały wodami rzeki. Przez jakiś czas, monastyr stał się znany pod nazwą „Podwodny Monastyr Mraconia”. Dopiero po roku 1989, Arcybiskupstwo Oltenii wyszedł z pomysłem odtworzenia kościoła Mraconia. W 1993 roku położono kamień węgielny, a w 1995 roku klasztor został ponownie założony.

Prace przy budowie ukończono w latach 1999-2000. Obecny kościół jest pod wezwaniem Świętych Archaniołów Michała i Gabriela oraz Świętej Trójcy. Budynek kościoła powstał na planie krzyża. Jest podzielony na część, gdzie znajduje się ołtarz, nawę główną, kruchtę, przedsionek oraz otwarty ganek. Z pierwotnego kościoła, który obecnie znajduje się pod wodami Dunaju, zachowały się tylko wrota królewskie i lampka, które znajdują się w muzeum parafialnym w Eselnicy.

GPS: 44.63737, 22.29366

Zobacz na pełnej mapie Monastyr Mraconia

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply